Departments

/Departments
Departments2018-12-06T09:59:50+00:00
Superintendent of Learning

Secondary Curriculum Services
Katherine MacIver
ext 22146
Executive Assistant Shelley Johnston ext 22150
District Principal of Learning Traci Hubbert ext 21230
Superintendent of Learning

Specialized Services and Safe and Accepting Schools
David Sornberger ext 22144
Executive Assistant Jennifer Andreasen ext 21373
District Principal of Learning Jennifer Johnston ext 22117
Superintendent of Learning

Elementary Curriculum Services
Dave Golden ext 21256
Executive Assistant Lisa Dow ext 22147
Superintendent of Learning

Technology Services
Bruce Barrett ext 22115
Executive Assistant Sandra Corry ext 21257
District Principal of Adult and Alternate Education Steven Roffe 705.328.2925
Senior Manager of ICT Karen Fraser ext 21275
Principal of Adult and Alternate Education Centres Don MacIver 705.645.2646
Vice Principal of Adult and Alternate Education Centres Martin Gage 705.645.2646
 Superintendent of Business Services Tim Ellis ext 21218
Executive Assistant Susan Kirkpatrick ext 22164
Senior Manager of Finance Nicole Britton ext 22197
Financial Analyst Victoria Stewart ext 22197
Purchasing Supervisor Tracey Choy ext 22198
Payroll Supervisor Pam Dudman ext 22176
Transportation Supervisor Tricia Hayward ext 21241
Senior Manager of Facility Services Dan Whalen ext 25165
Maintenance Supervisor (South) Jeff Francis ext 25168
Maintenance Supervisor (North) Darren Lambert ext 24205
Plant Operations Supervisor (North) Bryan Moores ext 24202
Director of Education Larry Hope c/o ext 22104
District Manager of Corporate Communications Catherine Shedden ext 22118
Administrative Assistant Wendy Browne ext 22104
Communications Officer Sinead Fegan ext 22129
Superintendent of Employee Services Dianna Scates ext 22101
Senior Manager of Employee Services Wilma Lynch ext 22123
Executive Assistant Shannon Rowe ext 22121
Systems and Benefits Officer Brenda Roberge ext 22174
Labour Relations / Secondary Staffing Coordinator Deb Harvey ext 22106
Elementary Staffing Officer Shiela Black ext 22170
Support Staff Staffing Officer Kerrie Bartlett ext 22186
Temporary Staff Staffing Officer Diana Dolensky ext 22179
Attendance and Disability Management Officer Sarah Blewett ext 22143
Attendance and Disability Management Officer Jessica Jobbitt ext 22194
WSIB / Health and Safety Officer Brock Easterling ext 22135
Sr. Dispatcher and Attendance Officer Judy Langley ext 22116
Dispatcher Kristy Chartrand ext 22167
Employee Services Secretary Lori Pegg ext 22128
Business Services
Business Department Duties
Organization Chart

Communications
Organizational Chart

Employee Services
Organizational Chart

Facility Services
Organizational Chart

Financial Services
Financial Services Department Duties
Organizational Chart

Elementary Curriculum Services
Organizational Chart

Secondary Curriculum Services
Organizational Chart

Specialized Services & Safe and Accepting Schools
Organizational Chart

TLDSB Indigenous Education
Organizational Chart

Technology Services Department
Organizational Chart

Transportation Department
Organizational Chart

Larry Hope
Larry Hope Director of Education
888.526.5552
Bruce Barrett
Bruce BarrettSuperintendent of Learning
888.526.5552 x22115
Katherine MacIver
Katherine MacIverSuperintendent of Learning
888.526.5552
David SornbergerSuperintendent of Learning
888.526.5552
Tim Ellis
Tim EllisSuperintendent of Business
888.526.5552
Dave Golden
Dave GoldenSuperintendent of Learning
888.526.5552

 

Dianna Scates
Dianna ScatesSuperintendent of Employee Services
888.526.5552
Catherine Shedden
Catherine SheddenDistrict Manager of Corporate Communications
888.526.5552
Get in touch
close slider
  • If you're inquiring about a transcript, you will need to contact the school you attended directly to obtain a copy.