LINDSAY, ON – Trillium Lakelands District School Board is pleased to announce the winners of the 2017 Impact Awards of Excellence and the 2017 Character Awards.

“We value the dedicated efforts of our staff and community members,” states Larry Hope, Director of Education. “This year’s winners, each in their own way, help to foster opportunities that impact student growth and achievement.”

“We are so proud to see all of the nominations this year,” says Louise Clodd, Chairperson. “Our board is filled with people that demonstrate what it means to be a part of a greater community, where positive relationships and student success flourish.”

Impact Awards of Excellence are given to TLDSB staff members who are recognized by peers, as well as students, parents, and the community as having a significant impact on their school or worksite. Staff members are nominated by their colleagues. The following TLDSB staff members are this year’s winners:

Administrative Leadership Impact Award of Excellence

  • Jamie Stone, Principal, Central Senior School

Teaching Impact Award of Excellence

  • Colleen Carew, Teacher, Fenelon Falls Secondary School
  • Patricia Dickson, SERT, Queen Victoria Public School
  • Jessie Kennedy, Teacher, IE Weldon Secondary School
  • Erin Quinn, Teacher, Lady Mackenzie Public School

Support Staff Award of Excellence

  • Kelly Anger, Program Assistant, Huntsville AETC

Impact award winners will be celebrated at the TLDSB Evening of Excellence held at the Rene Caisse Theatre in Bracebridge on May 17, 2017. Character awards are presented to staff or school community members who are nominated by a staff member, student, parent, or community member. All those nominated will receive a Character Award and are invited to attend the May 17th event in Bracebridge.

Character Award Winners                       

Elizabeth Alton, Fenelon Falls Secondary School, Vice Principal
Cara Anderson, Fenelon Falls Secondary School, Teacher
Brian Andreasen, Macaulay Public School, Teacher
Jennifer Andreasen, Muskoka Education Centre, Executive Assistant
Kelly Anger, Huntsville AETC, REAL Program Assistant
Stephanie Arscott, Dr. George Hall Public School, Teacher
Sherry Ashworth, Gravenhurst Public School, Early Childhood Educator
Amanda Asmussen, Gravenhurst Public School, Teacher
Mathew Avery, Central Senior School, Teacher
Ted Baker, Macaulay Public School, Volunteer
Aaron  Beausoleil, BMLSS, Vice Principal
Tara Bell, Huntsville High School, Educational Assistant
Bonnie Bell, Glen Orchard Public School, Secretary
Christa Bradburn, Fenelon Falls Secondary School, Vice Principal
Tamara Bradley, Gravenhurst Public School, Early Childhood Educator
Kathy Braillier, Fenelon Falls Secondary School, Secretary
Andy Briggs, Glen Orchard Public School, Head Custodian
Madison Brooks, Leslie Frost Public School, Educational Assistant
Ryan Brown, IE Weldon SS, Custodian
Angela Bulmer, Virtual Learning Centre, Teacher
Megan Burnett, Gravenhurst Public School, Educational Assistant
Carlie Butzer, Lady Eaton Public School, Teacher
Tim Clayton, Monck Public School, Teacher
Michele Coneybeare, Archie Stouffer Elementary School, Teacher
Sandra Corry, Muskoka Education Centre, Executive Assistant
Eric Crowe, BMLSS, Department Head
Donna Dart, Grandview Public School, Head Secretary
Colleen Demoe, I.E. Weldon Secondary School, Educational Assistant
Kim Devolin, Fenelon Falls Secondary School, Volunteer
Pat Dickson, Queen Victoria Public Schoo, Teacher
Nicole  Donaldson-Ahern, Leslie Frost Public School, Educational Assistant
Sheamus Donnery, Fenelon Falls Secondary School, Secondary Teacher
Lynne Doyle, Huntsville High School, Volunteer
Shelly Duben, BMLSS, Vice Principal
Cathy Durgy, I.E. Weldon Secondary School, Educational Assistant
Marg Dyck, Grandview Public School, Teacher
Chris Evans, Muskoka Education Centre, Computer Technician
Katherine Fennell, Leslie Frost Public School, Educational Assistant
Heather Finn, Central Senior School, Parent Council Chair
Sarah Flynn, Riverside Public School, Teacher
Andrew Galbraith, BMLSS, Teacher
Mike Galbraith, Bus Driver
Andrea Gerris, I.E. Weldon Secondary School, Teacher
Scott Gignac, Fenelon Falls Secondary School, Department Head
Laura Goltz, BMLSS, Teacher
John Graham, Virtual Learning Centre, Teacher
Marianne Greber, Stuart Baker Elementary School, Volunteer
Lee-Anne Grof, Jack Callaghan Public School, Educational Assistant
Karen Harford, Central Senior School, Head Custodian
Juli Harris-Rensink, Lady Eaton Public School, Principal
Martin Hennekam, Lindsay Education Centre, Computer Technician
Deborah Hicks, LCVI, Secretary
Diana Hill, BMLSS, Educational Assistant
Erin Hills, Gravenhurst Public School, Teacher
Adam Hopps, Fenelon Falls Secondary School, Educational Assistant
Sandra Hoskins, Glen Orchard Public School, Elementary Teacher
Janet Hutchinson, Archie Stouffer Elementary School, Custodian
Claire Imrie, BMLSS, Teacher
Colleen Ingram, Fenelon Township Public School, Early Childhood Educator
Sean Jamieson, Leslie Frost Public School, Elementary Teacher
Roger Johnson, Fenelon Falls Secondary School, Secondary Teacher
Allison Jones, Glen Orchard Public School, Student Service Attendance Counselor
Benji Jordan, BMLSS, Teacher
Jerri Lynn, Knight, Macaulay Public School, Teacher
Judy Langley, Lindsay Education Centre, Senior Dispatch & Attendance Officer
Kristy Lindsay, Fenelon Falls Secondary School, Teacher
Karen Litchfield, Huntsville High School, Volunteer
Matthew Maddox, Grandview Public School, Head Custodian
Lynn Marshall, Glen Orchard Public School, Teacher
Bethan McCutcheon, Archie Stouffer Elementary School, Volunteer
Clare McLean-Wilson, Huntsville High School, Secondary Teacher
Kyla McMullen, Gravenhurst Public School, Teacher
Ian McTavish, Huntsville High School, Teacher
Cheryl Medhurst, Leslie Frost Public School, Vice Principal
Pierre Mikhail, Huntsville High School
Anna-Marie Mills, Archie Stouffer Elementary School, Educational Assistant
Linda Mintz, Haliburton Highlands Secondary School
Ruth Morden, LCVI, Teacher
Pam Nadrofsky, Huntsville High School, Volunteer
Gary Nelson, Board Courier Driver
Kelly Neumann, Fenelon Falls Secondary School, Teacher
Sharon Nielsen, Queen Victoria Public School, Elementary Teacher
Liana Oliver, Bobcaygeon Public School, Teacher
Sean O’Toole, BMLSS, Department Head
Katie Pellerin, Riverside Public School, Teacher
Dale Piggott, Fenelon Falls Secondary School, Department Head
Brenda Roberge, Lindsay Education Centre, HRIS & Benefits Officer
Julie Rocheleau, Fenelon Falls Secondary School, Teacher
Steven Roffe, Virtual Learning Centre, AETCs, District Principal
Kim Russel-Brooks, Huntsville High School, Secondary Teacher
Susan Sainsbury, Fenelon Falls Secondary School, Educational Assistant
Jennifer Schandlen, Gravenhurst High School, Department Head
Katie Schofield, Gravenhurst Public School, Educational Assistant
Adrienne Scrivens-Firth, Alexandra Public School, Educational Assistant
Suzanne Sickinger, Gravenhurst Public School, Teacher
Laura Slemin, Macaulay Public School, Teacher
Catherine Smith, Huntsville High School, Teacher
Robin Steffler, Central Senior School, Elementary Teacher
Emily Stephen, Lindsay Education Centre, Student Services Attendance Counsellor
Jen Stevens, Glen Orchard Public School, Volunteer
Kate Stover, Archie Stouffer Elementary School, Volunteer
Steve Stromberg, Muskoka Education Centre, Computer Technician
Karen Szostak, Central Senior School, Educational Assistant
Sherry Telford, Fenelon Falls Secondary School, Department Head
Bill Thompson, Central Senior School, Vice Principal
Cindy Tingey, KP Manson Public School, Educational Assistant
Joyce Tomkinson, Gravenhurst Public School, Secretary
Jennifer Vasey, Macaulay Public School, Secretary
Sheri Van Kessel, I.E. Weldon Secondary School, Department Head
Ken Waddell, Bracebridge Public School, Principal
Sharon Wagner-Chazalon, Macaulay Public School, Teacher
Roger Wesley, BMLSS
Angela West, Fenelon Falls Secondary School, Teacher
Kim Wiles, Bracebridge Public School, Teacher
Trent Willett, BMLSS, Principal
Joanne Winter, I.E. Weldon Secondary School, Teacher

Thank you to all of our staff for submitting nominations, and congratulations to the winners on their well-deserved recognition. 

– 30 –